Zas jedna vyžvatlávací

assez | 25.07.2012

Ještě jsem uvažovala… je pravda, že tady Harryho tak nelámou. Na druhou stranu Severusem v Unwell tolik nemanipulují. Severus věděl, že co dělá, je proti přirozenosti, a měl možnost bránit se do té míry, že odmítl realitu, ve které žil, aby se naučil žít v realitě, ve které je.
Harry, na druhou stranu, ani neví, v jaké je realitě, jen věří Severusovi, zdráhavě a s rezervami, ale věří. Protože mu moc víc nezbývá. Protože všichni i Harry víme to, že ho Severus přivede ke kýženému výsledku. Ale zbytek? Zbytek je hra.
Překlad: Jo… prosím Tě, ví autorka, že překládáš, že jo?
Jsem ráda, že máš tři kapitoly, jsi úplný blesk.
Poslední doba… chápu. To je relativní pojem. Poslední dobou posledních deset let FF upadá. No jo, ale FF není o moc víc než deset let stará. Takže protimluv. Kam zmizely? Vysublimovaly. Odešly od svých rozepsaných prací. Vyhnal je anonym. Vykašlaly se na to (mává těm zbylým pár stojí-to-za-přečtení českým autorkám). Přestaly mít inspiraci. Začaly kariéru. Nemají čas. Čas jsou peníze! Múza utekla. (HP je přeci u konce, filmy i knihy… a čtenáři? No… když si čtu tady ty komentáře pode mnou, že se jim ani nedivím, že se ji nesnažily honit. Kolik lidí stojí o serióznější povídku? Kolik čtenářek snese serióznější povídku?) Začaly mít potíže ve vlastním životě. Začaly PSÁT. Už je to u konce, jde se žít vlastní život. A ta přílivová vlna po ukončení poslední knihy/posledního filmu z lítosti, že to končí, je taky v trapu. Takže když to zrovna nevyhovuje choutkám tamního kraje, autor může pojít hlady a brousit kolem svých stránek jako hladový vlk.
…mám pokračovat?
Ale v jednom máš pravdu a to je chyba na mé straně, že mi to (já hloupá!) nedošlo. Kdyby vše vycházelo jen z filmů, film kdyby byl kánon, pak je přece naprosto normální, že by přichvátal Severus se slovy: „Nechceš čaj, Harry?“ (WTF, KDY SI ZAČALI TYKAT?!) A Harry by odvětil s rozplizlým úsměvem: „Sevíčku (!!!), ty mi čteš myšlenky!“ a Sevíček by zavrtěl ocáskem a pravil: „Ty jsi to poznal! Ty jsi tak učenlivý student. (!) Vadí ti to?“ a úslužně by přihopsal s cukřenkou. A Harry by jen zavrtěl hlavou, narovnal brýle (jo, ty ten borec občas ještě nosí, i když nemusí, Severusem modifikované čočky jsou taky cool) a prohlásil by: „Od tebe si nechám líbit všechno!“
…zvažuji, jestli jsem nepoužila příliš složitých slov. …a příliš obtížnou zápletku. …a příliš hrubé zacházení. Kdyby jo, upozorněte mě někdo.
Čímž jsem chtěla říct, že pokud autorka naváže na film, (mimochodem taky děsně složitý, naprosto k nepochopení, jak jsem slyšela před premiérou posledního stížnosti), potom asi není zločin, že dál neřeší, že se ti dva nemusí a nemuseli. Založeno čistě na tom si hned po vzkříšení Severuse mají nárok tykat.
Všichni mají tendenci SS z DI označovat za IC. Já si to nemyslím. A co se týká Harryho pozice… u něj se naštěstí moc IC řešit nemusí… přijde mi v této povídce zajímavá, hlavně v pozdějších kapitolách. Tak mě tak napadlo teďka plácnout, že možná právě proto, že Harry není IC, respektive že je z něj loutka, není ani Severus IC. Jako by Severusův charakter definoval Harry. A zase naopak. V momentě, kdy selhává Harryho úloha, Severus může být bastard. Ale nemůže být… Severus.

Přidat nový příspěvek