Re: Re: Zas jedna vyžvatlávací

assez | 25.07.2012

Snad se nevyptávám tolik. Jen se ptám. Na plnou pusu? Abys mi neudělala průšvih. Přestože jsem jí neříkala, odkud jsem, můj nick zná – komentuju u ní (u ní jo) – a mohla by si to nějak propojit a dožadovat se, proč se jí neřeklo o překladu, a protože mám špatné zkušenosti s tím, kdy někdo začal něco překládat bez vědomí autora… a protože je to podle mě v rámci slušného chování, aby o svém překladu autor věděl… a protože Tě jako překladatelku ještě moc neznám… a protože kdybys povolení neměla, mohla bych se na to zeptat já (teď, protože teď kolem povídky docela pobíhá, než se zase ztratí, protože autorky takových povídek mají tendence ztrácet se), tak pro to všechno se Tě ptám. A už se snad ptát nebudu, vidím, že to vedeš zodpovědně.
Až skončíš? Nevím – oni mají anglicky mluvící lidé tendenci mívat zvláštní poznámky, divné dovětky a nepochopitelný slovosled. :D Myslím, že jak jsi to pochopila Ty, pochopila bych to i já (tedy že až skončíš, což je divné – takže předpokládám, že bude fajn jí napsat, že jsi začala. A pokud to chceš upřesnit, zeptej se jí na to.)
Asi se najdou takoví, kterým se nelíbí! :D Pročti si FF deník, prosím Tě. Ale jo, myslela jsem psaní se… serióznějším (špatné slovo) přístupem k psaní – že myslí vážně to, co píší, nedělají si z toho srandu (ne jenom) a neberou to jako oddechovku. (Nemáš pro to jedno pojmenování?:))
Ha! Děkuji. Teď přesně jsi popsala to, proč já si nemyslím, že je to IC. Víš, čím…?
Nápověda…: „první povídka, kde SS Harryho nenávidí, chce ho pokořit, zneužít tak krutě, jak to jen jde, nehledě na to, jaký Harry je“
Zatímco mohu souhlasit s tím, že… ne, vlastně nemůžu. Není pravda, že by Severus Harryho nenáviděl. Má k němu bipolární vztah. A ještě lépe to vystihla sama autorka – nemá Harryho rád. Ale proč by to mělo znamenat, že ho nenávidí? Kdyby ho nenáviděl, dá ho Voldemortovi. Nenávist má schovanou pro Jamese Pottera… Pro Blacka, možná, ačkoli vztah s ním se zkomplikoval ve chvíli, kdy se dozvěděl, že Black je jenom idiot, ale že nevyzradil Voldemortovi polohu Potterových. Jinak ano, jeho by nenáviděl. Dokonce mi nepřijde za těžko uvěřit, že nenávidí sebe. Ne, k Potterovi necítí nenávist.
Co se týká pokoření – souhlasím, chce ho pokořit. Kupodivu… jisté meze by nepřekročil. Nešel by za hranici fyzického pokoření, například. Jeho pocity vůči HP nejsou tak… nezměrné, tak hluboké, aby se k tomuto snížil.
A už vůbec nemohu souhlasit s tím, že by kanonický Severus měl v úmyslu Harryho (byť Jamese) Pottera zneužít tak krutě, jak se dá.
V této povídce se vychází z jistého předpokladu. Jenže v kánonu to šlo poněkud naopak. Proto dva elementy ovlivňují dva různé směry Severusova chování. V DI i v HP kánonu. (A protože jsi u šesté kapitoly, nic Ti říct nemůžu… :D Jen snad že ano, i mě strhlo to, co strhlo všechny ostatní, na Severusově charakteru v DI, ale že ne, neztotožňuji se s důvodem, proč to všechny strhlo. Pro mě je to další kousek Severusova charakteru, na který se může nahlížet tímto způsobem, a to mi samo o sobě stačí k „přiblížení se kanonickému Severusovi“, aniž bych toho Arielina vyhlásila za kanonického.)
BTW… proč asi u poslední sedmidílné kapitoly nedošlo k sesypání se milionů kladných ohlasů? Proč jsou autorky tak moc nespokojené s výsledkem událostí? Že by mnoha lidem rozbily iluze (IC Severuse, nenávidím Pottera, raf, vrr, pokořit, sežvýkat, vyplivnout) a nikdo jim to nechce vyčíst? A pokud ne, pak v čem je problém? Proč se nikdo nemá postavit se zpříma k jejich žádosti okomentovat pořádně těch sedm částí, na kterých makaly tři měsíce? (Maucta.)
Ale mě nemůžeš poslouchat… podle mě nic lepšího než Kámen nikdo nevymyslí a nevymyslel. Nikdo si nedal tu čas a péči. (A od čtvrtého/pátého dílu knihy stojí ty povídky za taky pěkné nic. Zkrátka si přiznejme, že do těchto dvou knih byla temná JKR velkým zdrojem inspirace mnohých. A proto možná povídka jako Kámen. Mnoho věcí jsme nevěděli a mnoha jsme se tedy nemuseli řídit, a proto jsme mnohé mohli stvořit.)
Ale prosím, nenech se mnou vůbec ovlivnit, vlastně mě ani neposlouchej. Přišla jsem k tomu, že mnohé z nás (kromě toho, že já jsem mimozemšťan, taky) mají odlišné představy o Severusovi Snapeovi, a jelikož ho odlišně vnímají, do vkusu (do top 10, na piedestal) se jim trefí jiné povídky. Může to být tím, co podle nich druzí nevidí, nebo tím, že někdo řeší víc aspekt, který ostatní zanedbávají. Ale ono je to vlastně i tak sladké. :)

Přidat nový příspěvek