Re: Re: Re: Zas jedna vyžvatlávací

Adelaine | 25.07.2012

Já se jen vyděsila, jestli si to třeba autorka nerozmyslela, když jsme se o tom už jednou bavily, ale to by mi snad napsala. Tak nakonec jsem se jí ptala původně na všechny tři, to mi neodpověděla, pak v druhé zprávě jsem psala jen ty dvě uveřejněný, tam jsem nějak to poslední zapomněla. No tak až bude epilog, tak se jí zeptám i na něj.
Ostudu? Že by věděla, že jsi tenhle překlad dohazovala Ty? Že by věděla, že jsi taky z Čech a že my, z malý země, se všichni známe a máme za sebe zodpovědnost a ona by čirou náhodou na tenhle překlad narazila? Ale jo, chápu, taky to mám za slušnost a taky bych chtěla vědět, kdyby někdo něco mýho překládal, nehledě na to, že věřím, že to autora musí docela potěšit. A dobré autory je třeba povzbuzovat;).
Napsala jsem ti dlouhý komentář a pak ho zase smazala, páč jsem si na začátku a na konci odporovala…:D Takže znovu:
Se Snapeovým charakterem je to vlastně vtipný… On v kánonu zas tak moc není, a už vůbec ne, co cítí, jen to, co z něj cítí Harry. Takže nakonec všichni soudíme podle sebe. Já si zase říkám, že když Harry nastoupil, bylo mu 31. Což je na jednu stranu dost málo. A taky on je krutý a ubližuje a hodně. Vždyť byl Smrtijedem, z vlastní vůle, a ubližoval. Když nic jinýho, tak prozradil tu věštbu. Věštbu, u který musel vědět, že to povede ke smrti třech lidí, ještě ke všemu malýho dítěte. Ale zase to, že je schopen tak silné lásky, dává naději v dobro uvnitř něj. Toliko k faktům.
A jeho postoj k Harrymu? Musí být bipolární, ale popravdě věřím, že ho nenávidí, protože Harry je důkazem, živoucím důkazem toho, že jeho životní lásku měl někdo jiný, a to se neodpouští. Myslím, že ho ani nemusí vůbec vnímat jako samostatnou bytost, jen jako důkaz, který má neustále na očích. Já bych to asi vyjádřila, že uráží a pokořuje jeho, zachraňuje ji (nezaměňovat pomáhat a zachraňovat!!!). Což je ovšem odhad a co člověk, to jinej odhad. Ale věřím, že když se na to jde opatrně a postupně, jde tenhle jeho/jejich přístup změnit. Harry ukázal dle kánonu, že jemu na změnění pohledu stačí málo (nevyvratitelný důkaz:D). A tohle je perfektně zvládnuté v Kameni a navíc je tam skvěle vyvážena dávka romantiky. Ano, nebude nikdy nic lepšího - máš pravdu, není v něm podivná temnota Rowlingových posledních dílů – ale i povídky s její temnotou mohou být dobré, viz Invictus. I Elysejský klíč byl skvěle zvládnutý i s temnotou, jen pro mě tam autorka už přetáhla určitou hranici, a přestože rodičovský vztah Harry/Severus nemusím, sem by se mi hodil víc.
A budu tě poslouchat, poněvadž mimo jiné i já se ráda vykecávám :D. Btw. Nemáš další povídku, která stojí za přečtení?
P.S. Myslím, že se to dá vyjádřit vážnějším přístupem k psaní.

Přidat nový příspěvek